STORNO Biuro Rachunkowo-Audytorskie
Strona wykorzystuje pliki cookies. PozostajÄ…c na stronie godzisz siÄ™ na ich zapisywanie w Twojej przeglÄ…darce.
logo

Terminowość sporzÄ…dzania raportów z kas fiskalnych

Podatniku pamiętaj o sporządzeniu raportu dobowego z kasy fiskalnej przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym, a raportu miesięcznego do 25-go dnia następnego miesiąca. Jeśli o tym zapomnisz konsekwencje mogą być dotkliwe dla Twojej kieszeni - zobacz jakie grożą Ci sankcje w ustawie karnej skarbowej.


Od wartości ubioru służbowego z firmowym logo nie płacimy podatku

Podatek nie obciąża wartoÅ›ci ubioru sÅ‚użbowego jeżeli jego używanie należy do obowiÄ…zków pracownika, ani ekwiwalentu pieniężnego za ten ubiór. We wszystkich innych sytuacjach ewentualne wypÅ‚aty na rzecz pracowników przeznaczone na kupno ubioru do pracy, który nie jest ubraniem roboczym w rozumieniu przepisów bhp, sÄ… obciążone podatkiem dochodowym czyli stanowiÄ… przychód pracownika tak samo jak inne skÅ‚adniki wynagrodzenia. Przyjmuje siÄ™, że o tym, czy wartość otrzymanego przez pracownika ubioru sÅ‚użbowego jest na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolniona z podatku, decydujÄ… cechy charakterystyczne dla firmy (barwa, krój, logo itp.) i ciążący na zatrudnionym obowiÄ…zek jego noszenia. Te przesÅ‚anki muszÄ… wystÄ…pić razem. Natomiast wymóg noszenia ubioru sÅ‚użbowego może wynikać np. z regulaminu obowiÄ…zujÄ…cego w zakÅ‚adzie pracy.


Dochody emeryta z umowy o pracÄ™ zwalniajÄ… ze skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne od umów zlecenia

Emeryt lub rencista, który jest zatrudniony na podstawie umowy o pracÄ™ (bez wzglÄ™du na wysokość osiÄ…ganego wynagrodzenia) oraz dodatkowo zawiera umowÄ™ zlecenia z innym pracodawcÄ…, podlega z tej umowy dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. ObowiÄ…zkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.


Wybór formy opodatkowania i sposobu opÅ‚acania zaliczek na podatek dochodowy

Dla osób fizycznych rozpoczynajÄ…cych prowadzenie pozarolniczej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej podstawowÄ… formÄ… opodatkowania jest podatkowa ksiÄ™ga przychodów i rozchodów. Oznacza to, że brak wyboru do dnia poprzedzajÄ…cego rozpoczÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci innej formy (ryczaÅ‚t ewidencjonowany lub karta podatkowa) skutkuje obowiÄ…zkiem prowadzenia podatkowej ksiÄ™gi przychodów i rozchodów. Od 1 stycznia 2018 roku podatnik nie ma obowiÄ…zku zawiadamiania w formie pisemnej naczelnika urzÄ™du skarbowego o zaÅ‚ożeniu ksiÄ™gi. Dotyczy to także tych podatników, którzy w poprzednim roku korzystali z podatku zryczaÅ‚towanego od przychodów i chcÄ… zrezygnować z tej formy. Podatnicy kontynuujÄ…cy prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej mogÄ… w kolejnym roku zrezygnować z podatkowej ksiÄ™gi przychodów i rozchodów skÅ‚adajÄ…c oÅ›wiadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczaÅ‚tu ewidencjonowanego lub wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej (taka możliwość istnieje w zakresie dziaÅ‚alnoÅ›ci, który może być opodatkowany odpowiednio ryczaÅ‚tem ewidencjonowanym lub kartÄ… podatkowÄ…). Podatnicy majÄ… czas na wybór formy opodatkowania do 20 stycznia. Natomiast osoby prawne (m.in. spóÅ‚ki z o.o., akcyjne, komandytowe, komandytowo-akcyjne) sÄ… zobowiÄ…zane do prowadzenia ksiÄ…g rachunkowych. ObowiÄ…zek ten dotyczy także osób fizycznych, spóÅ‚ek cywilnych osób fizycznych, spóÅ‚ek jawnych osób fizycznych i spóÅ‚ek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosÅ‚y równowartość co najmniej 2.000.000 euro.

Podatnicy prowadzÄ…cy podatkowÄ… ksiÄ™gÄ™ przychodów i rozchodów mogÄ… w terminie do 20 stycznia dokonać także wyboru czy chcÄ… pÅ‚acić podatek dochodowy wedÅ‚ug skali podatkowej (przedziaÅ‚y dochodów ze stawkami 17 i 32% podatku) czy też podatek liniowy (jedna stawka 19%). W tym drugim wypadku muszÄ… mieć Å›wiadomość że rezygnujÄ… z wszelkich odliczeÅ„ od dochodu i podatku za wyjÄ…tkiem skÅ‚adek na ubezpieczenie spoÅ‚eczne i zdrowotne i straty z lat poprzednich.

Oprócz formy opodatkowania można wybrać sposób i czÄ™stotliwość rozliczania podatku. Może to być uproszczony sposób pÅ‚acenia zaliczek w wysokoÅ›ci 1/12 kwoty podatku obliczonego od dochodu osiÄ…gniÄ™tego w zeznaniu zÅ‚ożonym w roku poprzedzajÄ…cym dany rok podatkowy. Obliczenie należnego podatku na podstawie faktycznie osiÄ…gniÄ™tego dochodu za dany rok nastÄ…pi dopiero w zeznaniu podatkowym. Mali podatnicy majÄ… także możliwość wyboru pÅ‚acenia zaliczek kwartalnych w terminach do 20-go dnia po zakoÅ„czeniu każdego kwartaÅ‚u. Wyboru uproszczonego sposobu opÅ‚acania zaliczek lub pÅ‚acenia zaliczek kwartalnych należy dokonać do 20 lutego danego roku.

Z kwartalnego pÅ‚acenia podatku mogÄ… także skorzystać podatnicy podatku zryczaÅ‚towanego od przychodów. Na dokonanie wyboru takiego sposobu opÅ‚acania podatku majÄ… czas do 20 stycznia danego roku.

We wszystkich opisanych wyżej sytuacjach kontynuacja wybranej formy opodatkowania, sposobu czy też częstotliwości płacenia zaliczek na podatek dochodowy nie wymaga składania ponownych zawiadomień i oświadczeń w kolejnych latach.


Przepisy dotyczÄ…ce samozatrudnienia

W Å›wietle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest uznawana za pozarolniczÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… taka dziaÅ‚alność, przy której wykonywaniu sÄ… speÅ‚nione Å‚Ä…cznie nastÄ™pujÄ…ce warunki:

  • odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynnoÅ›ci oraz za ich wykonanie ponosi zlecajÄ…cy ich wykonanie,
  • czynnoÅ›ci te sÄ… wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecajÄ…cego te czynnoÅ›ci,
  • wykonujÄ…cy czynnoÅ›ci nie ponosi ryzyka gospodarczego zwiÄ…zanego z prowadzonÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ….

Podzielona płatność (split payment)

Od 1 lipca 2018 roku wchodzÄ… w życie przepisy ustawy o podatku od towarów i usÅ‚ug wprowadzajÄ…ce podzielonÄ… pÅ‚atność (split payment). Poniżej przedstawiam odpowiedzi na najczęściej pojawiajÄ…ce siÄ™ pytania dotyczÄ…ce problematyki podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci:

1/ Kiedy może być zastosowany mechanizm podzielonej płatności ?

Å»eby mógÅ‚ być zastosowany mechanizm podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci muszÄ… być speÅ‚nione nastÄ™pujÄ…ce warunki: sprzedawca i nabywca muszÄ… być czynnymi podatnikami VAT oraz nabywca reguluje zobowiÄ…zanie na podstawie posiadanej faktury zakupu.

2/ Czy stosowanie mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci bÄ™dzie dobrowolne ?

Tak, stosowanie podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci bÄ™dzie dobrowolne, ale tylko dla pÅ‚acÄ…cego (nabywcy towarów lub usÅ‚ug). Sprzedawca (wystawiajÄ…cy fakturÄ™) nie decyduje o tym jak zachowa siÄ™ nabywca.

3/ Gdzie wpÅ‚ywa pÅ‚atność jeÅ›li pÅ‚acÄ…cy zastosuje podzielonÄ… pÅ‚atność ?

Kwota netto wykazana na fakturze wpÅ‚ynie na rachunek rozliczeniowy sprzedawcy, a kwota podatku VAT na rachunek VAT, który zostaÅ‚ zaÅ‚ożony przez bank dla każdego posiadacza rachunku rozliczeniowego, jeÅ›li przedsiÄ™biorca jest czynnym podatnikiem VAT.

4/ Czy numer rachunku VAT powinien być zgłoszony do urzędu skarbowego ?

Nie, numeru tego rachunku bankowego nie trzeba nigdzie zgłaszać, gdyż jest to rachunek techniczny dołączony do rachunku rozliczeniowego.

5/ Ile rachunków VAT bÄ™dzie miaÅ‚ podatnik VAT ?

Jeden rachunek VAT jest otwierany przez każdy bank, w którym podatnik ma rachunek/rachunki rozliczeniowe. Na wniosek podatnika bank otworzy rachunki VAT do każdego rachunku rozliczeniowego.

6/ Czy numer rachunku VAT powinien być podawany na fakturze ?

Nie, numeru tego rachunku nie trzeba podawać na fakturze. JeÅ›li pÅ‚acÄ…cy za fakturÄ™ wybierze formularz zapÅ‚aty z zastosowaniem podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci, to bank wystawcy faktury po wpÅ‚ywie zapÅ‚aty automatycznie przekaże kwotÄ™ podatku VAT na rachunek VAT.

7/ Czy można się uchronić przed zastosowaniem przez płacącego mechanizmu podzielonej płatności ?

Tak, można tak zmodyfikować umowy na sprzedaż towarów bÄ…dź Å›wiadczenie usÅ‚ug by nabywca miaÅ‚ obowiÄ…zek dokonać pÅ‚atnoÅ›ci w okreÅ›lonym terminie bez koniecznoÅ›ci otrzymania faktury od sprzedawcy. Podzielona pÅ‚atność ma zastosowanie wyÅ‚Ä…cznie w sytuacji gdy nabywca pÅ‚aci na podstawie otrzymanej faktury. JeÅ›li zatem pÅ‚aci, a nie dostaÅ‚ jeszcze faktury, nie ma prawa zastosować podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci.

8/ Na co mogą być przeznaczone środki pieniężne znajdujące się na rachunku VAT ?

Åšrodki pieniężne znajdujÄ…ce siÄ™ na rachunku VAT mogÄ… być przeznaczone na zapÅ‚atÄ™ podatku VAT kontrahentom przy zastosowaniu mechanizmu podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci. Ponadto z tych Å›rodków mogÄ… być pÅ‚acone zobowiÄ…zania w podatku VAT na rzecz urzÄ™du skarbowego. Na umotywowany przez podatnika wniosek zÅ‚ożony do naczelnika urzÄ™du skarbowego, Å›rodki pieniężne z rachunku VAT mogÄ… być "uwolnione" i przelane na rachunek rozliczeniowy.                   

9/ Kiedy warto zastosować przy zapłacie mechanizm podzielonej płatności ?

Zastosowanie tego mechanizmu przy zapÅ‚acie bÄ™dzie korzystne w sytuacji gdy podatnik nie jest pewny uczciwoÅ›ci kontrahenta. W takiej sytuacji zastosowanie podzielonej pÅ‚atnoÅ›ci może być traktowane przez organy podatkowe jako "dochowanie należytej starannoÅ›ci", co może wykluczyć solidarnÄ… odpowiedzialność za nieuczciwe dziaÅ‚ania sprzedawcy.

10/ Kiedy bez dodatkowych wartunków bÄ™dzie można dostać zwrot nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym w ciÄ…gu 25 dni od dnia zÅ‚ożenia deklaracji VAT ?

Zwrot nadwyżki VAT z urzÄ™du skarbowego w ciÄ…gu 25 dni od dnia zÅ‚ożenia deklaracji VAT bÄ™dzie możliwy, bez zachowania dodatkowych warunków, jeÅ›li bÄ™dzie dokonywany na rachunek VAT, a nie na rachunek rozliczeniowy.          

 

Biuro Rachunkowo-Podatkowe "Storno" spóÅ‚ka z o.o. w Koszalinie


NIP: 669-25-54-946

Regon: 384660813

KRS: 0000809732

Kapitał zakładowy: 5.000,00 zł

 

rachunek bankowy:

mBank S.A.

83 1140 2004 0000 3402 7295 1391


 

Szybki kontakt


dr Mirosław Adamczyk

biegły rewident

 tel. kom. 602 652 905

storno@storno-podatki.pl




2011-2012 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Valid XHTML 1.0 Strict Poprawny CSS!